بازسازی تاسیسات , لوله کشی

تاسیسات لوله کشی

یکی از دغدغه‌های اصلی در خصوص بازسازی تاسیسات ، بهره وری بهینه از انرژی است. در طراحی هایی که با هدف بازسازی تاسیسات یا تغییر کاربری آن انجام می شود، شرکت ها موظف به تهیه پیش نویس هایی مطابق با استاندارهای طراحی می باشند.

یکی از مواردی که در بازسازی ساختمان حائز اهمیت می باشد تعویض لوله های آب سرد و گرم و لوله های رفت و برگشت رادیاتورها است. امروزه استفاده از لوله های آهنی در ساختمان ها زیاد مرسوم نیست. علت آن هم کوتاه بودن عمر مفیدشان است. و هم اینکه اجرای آنها زمان بر است. به همین دلیل اغلب از لوله های پلاستیکی استفاده می شود.

بازسازی تاسیسات , تاسیسات برقی

تاسیسات برقی

در بازسازی ساختمان با توجه به تغییرات انجام شده و نقص های موجود در سیستم بایستی نسبت به انجام سیم کشی های مورد نیاز اقدام کرد.

در بیشتر کشورها استفاده از دیوارهای پیش ساخته که در آنها جای لوله های برق و تاسیسات از قبل پیش بینی و تعبیه شده است رواج دارد. این دیوارها هم سرعت کار را بالا می برد و هم در حین سایر تعمیرات ساختمان، احتمال آسیب دیدگی کاهش می یابد و تغییرات پس از گذشت چند سال ساده خواهد بود. اما متاسفانه در ایران همچنان استفاده از سیستم سنتی دیوار چینی با آجر متداول است و پس از دیوارچینی و اجرای گچ و خاک تازه بخشی از دیوارها تخریب می شود و جای لوله های برق و تاسیسات را ایجاد می کنند.

توصیه می شود که از سقف کاذب در بازسازی ساختمان استفاده شود. زیرا می توان لوله های برق و تاسیسات را از آن عبور داد تا در مواقع تعمیرات به سادگی به آن دسترسی داشت.

در هنگام بازسازی نه تنها استفاده از مصالح مرغوب مورد توجه است. بلکه استفاده از نیروی متخصص در این زمینه نقش مهمی در افزایش کارایی سیستم برق و مکانیکی دارد.